Wyrok TSUE uderza w firmy hazardowe z Gibraltaru

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

Niekorzystny wyrok Trybunału Unii Europejskiej dla firm hazardowych z siedzibą na Gibraltarze. Sędziowie orzekli, że zagwarantowana przez prawo Wspólnoty zasada swobodnego świadczenia usług nie ma zastosowania pomiędzy tym terytorium a Wielką Brytanią.

Trzy lata temu Wielka Brytania uszczelniła system podatkowy od gier hazardowych. Prawo objęło wszystkie strony internetowe, które mają siedziby za granicą, a oferują hazard mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Poprzedni system przewidywał, że jedynie usługodawcy mający siedzibę w Zjednoczonym Królestwie są zobowiązani do zapłaty podatków. To wykorzystywały firmy bukmacherskie zarejestrowane na Gibraltarze, gdzie obciążenia fiskalne nie przekraczały jednego procenta dochodu.

Stowarzyszenie firm hazardowych zarejestrowanych na Gibraltarze – The Gibraltar Betting and Gaming Association Ltd. – poskarżyło się do sądu w Wielkiej Brytanii, że nowe angielskie prawo jest sprzeczne z unijną zasadą swobodnego świadczenia usług. Sędziowie poprosili Trybunał UE w Luksemburgu, by ten rozstrzygnął spór. Unijny sąd ogłosił dziś, że świadczenie usług przez podmioty mające siedzibę na Gibraltarze na rzecz osób mieszkających w Zjednoczonym Królestwie stanowi w świetle prawa sytuację, w której wszystkie elementy ograniczają się do obrębu jednego państwa członkowskiego.

Trybunał przyznał, że Gibraltar nie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa, ale władze w Londynie w tym wypadku mogły wprowadzić taką regulację podatkową.

Wiele krajów unijnych walczy z firmami hazardowymi unikającymi płacenia podatków. W Polsce Ministerstwo Finansów na początku roku wprowadzając podobne zmiany szacowało, że budżet państwa na działalności bukmacherów nieposiadających licencji traci nawet 700 milionów złotych rocznie.

Komunikat prasowy 6117
Tagged under

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa