Ustawa hazardowa jeszcze raz do zmiany?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

Choć prezydent dopiero co podpisał nowelizację ustawy hazardowej, to bukmacherzy stawiają na dalsze zmiany w przepisach. Najważniejsza dla nich to obniżenie podatku od gier.

Bez tej zmiany mało prawdopodobne, by w Polsce pojawili się duzi gracze, którzy dziś oferują Polakom zakłady niezgodnie z prawem. Na razie cieszą się rodzime firmy. Dla nich najważniejsze jest blokowanie stron nielegalnej, zagranicznej konkurencji.

1 kwietnia wejdzie w życie znowelizowana ustawa hazardowa. Najważniejsza zmiana z punktu widzenia bukmacherów to blokada stron niezarejestrowanych w Polsce serwisów oraz płatności internetowych do takich firm.

– Już dziś można blokować strony internetowe nielegalnych bukmacherów, ale prawo nie działa. Było dotąd tylko teoretyczne. Liczymy na to, że teraz tak nie będzie – mówi WP money Mateusz Juroszek, prezes polskiej firmy bukmacherskiej STS.

Jak dodaje, rząd „sprytnie to sobie wymyślił”. Ministerstwo Finansów ma stworzyć „Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą”. Dostawca internetu, który nie zablokuje w 48 godzin strony, która się w nim znajdzie, narażać będzie się na kary sięgające nawet 0,5 mln zł.

Nielegalne przelewy do bukmacherów mogą kosztować ćwierć miliona złotych. Banki już się do nich szykują. Jak pisaliśmy, przed przelewami pieniędzy do zagranicznych bukmacherów ostrzegał ostatnio PKO BP. Większym problemem byłoby jednak odcięcie zagranicznych serwisów od firm-pośredników takich jak Skrill czy Przelewy24. Przepisy o blokowaniu mają wejść w życie nieco później niż sama ustawa, bo 1 lipca.

– Nie wierzę, że to będzie magiczna data i nielegalny hazard zniknie w tym dniu z sieci. Na to potrzeba czasu. Jeśli przepisy będą skutecznie egzekwowana przez odpowiednie organy, to budżet państwa i legalne firmy powinny zauważyć już jesienią pierwsze efekty nowego prawodawstwa – mówi Juroszek.

Obawy co do przestrzegania prawa ma Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich. Choć cieszy się z nowej ustawy, to zaznacza, że jej sukces zależy od „sprawnego narzędzia pozwalającego na pełną egzekucję prawa”.

– Ograniczanie działalności nielegalnych operatorów wymagać będzie determinacji oraz zdecydowanych działań ze strony państwa – mówi Marta Kostka z SPiPFB. I zapewnia, że jej stowarzyszenie jest chętne pomóc rządowi w budowie rejestru. Od kilku lat prowadzi „czarną księgę naruszeń prawa”. Zapisano w niej ok. 3,2 tys. stron i witryn oferujących nielegalne zakłady bukmacherskie lub je reklamujące.

Czy blokowanie stron skłoni największe na świecie firmy bukmacherskie do rejestracji w Polsce i legalnego działania? Wszystko zależeć będzie od tego, jak będzie skuteczne. Niezarejestrowani bukmacherzy od lat podkreślają, że kluczowa dla nich jest kwestia opodatkowania. A tu żadne zmiany nie nastąpiły.

– Trudno dziś określić, czy i ilu przedstawicieli naszego stowarzyszenia zdecyduje się na zarejestrowanie w Polsce – mówi Joanna Dzios z European Gaming and Betting Association (EGBA), które zrzesza największych bukmacherów w Europie.

Dodaje, że jej stowarzyszenie nadal apeluje do rządu o zmiany podatkowe, bo tylko w ten sposób można zlikwidować szarą strefę.

Zasadniczo w Europie funkcjonują dwa rodzaje podatków. Pierwszy od obrotu przypomina nieco VAT – kupujesz kupon za 2 zł i dopłacasz podatek, który w Polsce wynosi 12 proc. Przegrywasz, tracisz pieniądze. Bukmacherzy wolą inną konstrukcję z języka angielskiego zwaną Gross Gambling Revenue – GGR.

Całość czytaj na: money.pl

Tagged under

2 Comments

  1. Pingback: Ustawa hazardowa jeszcze raz do zmiany? - E-PLAY.PL

  2. Pingback: Ustawa hazardowa jeszcze raz do zmiany? | E-PLAYBET.COM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa