Telefon, twój wróg

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

Trzymasz w kieszeni zdrajcę. Zresztą nie tylko w kieszeni. Według badań dotykasz go średnio 2617 razy dziennie.

Milion razy rocznie. Spędzasz z nim dwie i pół godziny każdego dnia w 76 osobnych sesjach. A on odpłaca ci się, kradnąc twoją uwagę, sen, a nawet IQ. Zrób z nim porządek, zanim on zrobi porządek z twoją karierą.

Były projektant Google’a Tristan Harris w tekście „Jak technologia porywa umysły ludzi” pisze:

„Jeśli jesteś aplikacją, jak przyciągasz ludzi? Zmień się w jednorękiego bandytę!”.

Tym właśnie są współczesne smartfony: maszynkami do skupiania twojej uwagi na sobie. Stąd niekończący się zalew powiadomień, dźwięków, migających światełek. Masz Vegas w kieszeni. Gorzej, że kiedy tak skupiasz się na tym, co dzieje się wewnątrz tego kawałka plastiku i szkła, zamiast Las Vegas możesz dostać Kac Vegas. Powód?

Każda interakcja z telefonem negatywnie wpływa na twoją produktywność, skuteczność, skupienie – a co za tym idzie, na karierę. Badacze z Uniwersytetu Kalifornii i Uniwersytetu Humboldta ustalili, że nasz mózg potrzebuje średnio 23 minut i 15 sekund do tego, żeby w pełni skupić się ponownie na zadaniu, po tym jak zostanie od niego oderwany. Prawie pół straconej godziny, bo dostałeś SMS-a o zniżce na dwie pizze albo powiadomienie, bo kuzyn wrzucił na Instagrama 532. fotkę dziecka.

Paradoksalnie, powiadomienia pojawiły się na smartfonach – zaczynając od Blackberry – jako sposób na oszczędzanie czasu. Teoretycznie nie musiałeś bez przerwy sprawdzać, czy nie czeka na ciebie wiadomość, bo telefon sygnalizował jej nadejście. Ale projektanci aplikacji szybko zorientowali się, że pikanie, miganie i wibrowanie można przełożyć na twardą gotówkę – im częściej sięgasz po ekran, tym więcej reklam można ci opchnąć. Skutki są opłakane……

Więcej: logo24.pl

Tagged under

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa