
Słowacka Rada Narodowa zagłosowała za odrzuceniem weta prezydenta Andreja Kiska, aby wprowadzić nowe ramy prawne dotyczące hazardu w tym kraju.
Ustawa o grach hazardowych, która określa różne nowe zasady i przepisy dotyczące gier hazardowych online i stacjonarnych na Słowacji, została zatwierdzona przez parlament tego kraju 4 grudnia i przesłana do Kiska w celu ratyfikacji.
Jednak Kiska zdecydowała się zawetować ustawę dwa tygodnie później, powołując się na obawy dotyczące środków takich jak rejestr samowykluczenia i brak jasności co do sposobu wykorzystania funduszy podatkowych zebranych z gier hazardowych.
Rada Narodowa interweniowała już teraz, aby uchylić weta Kiskiego, czyniąc z prawa drogę ustawy o hazardzie, stworzonej przez słowackie Ministerstwo Finansów.
Zmieniona ustawa o hazardzie została opracowana w celu odzwierciedlenia regulacji na innych rynkach Unii Europejskiej, takich jak Dania, Szwecja, Rumunia i Czechy, z naciskiem na zwiększenie środków ochrony konsumentów.
Głównym celem ustawy jest otwarcie słowackiego internetowego rynku gier hazardowych dla operatorów prywatnych, z planami rozpoczęcia procesu składania wniosków o licencje 1 marca, a następnie otwarcie rynku ponownie regulowanego 1 lipca. Licencje na zakłady o stałych kursach będą dostępne od 1 lipca, chociaż wybrani kandydaci nie będą mogli oferować usług w kraju do lipca 2020 r. Wszystkie licencje będą ważne przez 10 lat.
Inne kluczowe środki określone w nowej ustawie obejmują ograniczenie liczby automatów do gier do 15 na jedno centrum gier hazardowych. Ustawa dopuszczałaby także tylko maszyny od jednego dostawcy gier hazardowych w każdej sali gier. Ośrodki gier hazardowych nie będą mogły otwierać się w promieniu 200 metrów od szkół lub placówek medycznych. Bary i restauracje będą miały zakazane operowanie na automatach do gier w ich lokalach a te, które nie spełniają tych wymagań, mogą zostać zamknięte.
Ustawa określa także plany utworzenia nowego biura ds. Gier hazardowych w Ministerstwie Finansów, które będzie odpowiedzialne za regulowanie sektora gier hazardowych. Byłoby to finansowane z podatków pobieranych z gier hazardowych, a nie ze standardowych funduszy podatników.
Słowacja od jakiegoś czasu znajduje się pod presją, by zwiększyć wysiłki na rzecz ochrony konsumentów. W ubiegłym miesiącu kraj ten znalazł się wśród wielu narodów UE, które nie mają odpowiednich powiązań z Europejskim Stowarzyszeniem Gier i Zakładów.