Co się dzieje na czeskim rynku hazardowym?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

W ostatnich dniach poinformowaliśmy o kilku firmach bukmacherskich, które z początkiem nowego roku postanowiły zawiesić swoją działalność na rynku czeskim. Jest to związane z nowymi uregulowaniami prawnymi za naszą południową granicą. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy?

Rynek hazardowy w Czechach przeżywa największe zmiany od lat. Nowa ustawa, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku wprowadza nowe stawki podatkowe (35% GGR dla automatów i 23% GGR dla zakładów wzajemnych, loterii oraz pokera). Dodatkowo Ministerstwo Finansów postanowiło zadbać o kontrolę gracza mającą chronić go przed nadmiernym uzależnieniem. Czechy po uwagach Komisji Europejskiej zostały również zobligowane do otwarcia rynku zagranicznym bukmacherom i operatorom kasyn internetowych. Na czym zatem polega problem?

Według Wiceministra Finansów Andrzeja Zavodsky’ego na chwilę obecną wniesiono dziewięć wniosków od zagranicznych operatorów zakładów i kasyn online, niemniej jednak, żadna licencja nie została udzielona aplikującym podmiotom. Wśród nich są m.in. Paddy Power, Betfair oraz Pokerstars. Według betarena.cz o licencję ubiegają się również Unibet, bwin, bet365 oraz Betsson. Na razie brak informacji, aby takie starania poczyniły Expekt, Betclic, Oddsring, William Hill czy Ladbrokes. Status zainteresowania czeską licencją możecie zobaczyć również tutaj.

Zdaniem przedstawicieli branży nikt do tej pory nie otrzymał licencji z uwagi na powolne działanie czeskiego Ministerstwa Finansów. Zavodsky twierdzi jednak, że nikt nie obiecywał, że podmioty ubiegające się o pozwolenie otrzymają je z dniem 1 stycznia. Podmioty zainteresowanie licencją nie chcą narażać się Ministerstwu, z tego właśnie powodu wiele z nich zawiesiło funkcjonowanie w Czechach prosząc graczy o wypłacenie środków a afiliantów o usunięcie materiałów marketingowych.

Obawy o opóźnienia w przyznawaniu licencji dotyczą również firm już zarejestrowanych na rynku czeskim (m.in. Fortuna, Sazka czy Tipsport). Wspomniana trójka przygotowuje się do wprowadzenia oferty kasyn online.

Złożyliśmy wniosek o licencję i w tej chwili czekamy na pozwolenie z Ministerstwa Finansów” – poinformował rzecznik Fortuny Petr Šrain

Nowym elementem zapisanym w ustawie jest również wymóg większej liczby informacji na temat osoby, która chce zagrać u bukmachera i w kasynie online. Ci, którzy chcą to zrobić muszą zarejestrować się osobiście w oddziale lub tzw. Czech Points. Dla podmiotów posiadających punkty naziemne to żaden problem, jednak dla firm oferujących usługi jedynie online może to być sporą przeszkodą. Dodatkowo do końca roku bukmacherzy muszą dostarczyć szczegółowe informacje o dotychczas zarejestrowanych graczach.

Kolejną nowością od dnia 1 stycznia jest prawo państwa do blokowania stron internetowych nielegalnych operatorów. Według szacunków krajowego stowarzyszenia zakładów wzajemnych w ten sposób działa co najmniej 40 spółek loteryjnych. W poniedziałek Ministerstwo Finansów wysłało pisemne ostrzeżenia do tych podmiotów, które nie wyłączyły swoich nielegalnych gier i dalej je oferują. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zablokowania stron internetowych. Podobnie jak w naszym kraju również w Czechach blokowanie stron budzi ogromne kontrowersje. Czeskie Stowarzyszenie Internet złożyło zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego, w którym apeluje o zniesienie blokowania.

Źródło: Hospodarskie Noviny

Tagged under

2 Comments

  1. Pingback: Co się dzieje na czeskim rynku hazardowym? - E-PLAY.PL

  2. Pingback: Co się dzieje na czeskim rynku hazardowym? | E-PLAYBET.COM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa