Opinia prawna o projekcie ustawy hazardowej

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

Na potrzeby procesu legislacji Biuro Analiz Sejmowych przygotowało opinię prawną dotyczącą projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych.

Autor opinii dr Adam Karczmarek, ekspert ds. legislacji zarzuca projektowi wady techniczno-redakcyjne, które należy usunąć w trakcie procesu legislacyjnego. Zwraca również uwagę, że pomimo iż projekt przyczyni się do ograniczenia „szarej strefy” w szczególności w sektorze gier na automatach i hazardu internetowego to jedną z przyczyn powstania tego zjawiska jest dotychczasowy rygoryzm prawodawcy wprowadzony ustawą o grach hazardowych z 19 listopada 2009 roku.

Jak zauważa ekspert: „największe wątpliwości dotyczące projektu wiązać mogą się z ustanowieniem nowego monopolu państwa na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach poza kasynem gry oraz urządzanie gier hazardowych w sieci Internet.” Podkreśla również, że wprowadzenie monopolu trzeba rozpatrywać w kontekście deklarowanej w Konstytucji wolności działalności gospodarczej. Jednakże po przeprowadzonej analizie dochodzi do wniosku, że zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązanie ustanowienia monopolu należy uznać za dopuszczalne a także zgodne z Konstytucją.

Kolejną kwestią rozpatrywaną w opinii jest wprowadzenie Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Autor zwraca uwagę na wątpliwości pojawiające się w tym aspekcie projektowanych regulacji. Zauważa iż zawartość zablokowanej domeny może po pewnym okresie czasu ulec zmianie co powinno się wiązać z automatycznym usunięciem z rejestru czego projekt nie przewiduje. Kolejna uwaga dotyczy zasadności zakazu udostępniania usług płatniczych na stronach wpisanych do rejestru, gdyż strony te i tak mają być zablokowane.

Uzasadnione wątpliwości budzą zmiany dotyczące projektowanych przepisów dotyczących kar pieniężnych. Przepisy, która mają zostać wprowadzone dają zbyt szeroką swobodę decyzyjną naczelnikowi urzędu celnego zarówno w zakresie nałożenia kary jak i jej wysokości.

W końcowej części opinii znajdziemy uwagi natury technicznolegislacyjnej, w których wymienione są wady redakcyjne, którymi obarczony jest procedowany projekt mogące powodować rozbieżności w praktyce stosowania prawa. Nieprecyzyjne przepisy powodujące możliwość zbyt szerokiego stosowania znalazły się m.in. w użytych określeniach: „zdarzenie wirtualne” (art. 2 ust. 2 pkt 3), „gier, których zasady odpowiadają zasadom gier losowych i gier na automatach” (art. 1 ust. 3) czy „urządzenie do gier” (art. 4 ust. 1 pkt 3). Zbyt szerokie znaczenie ma także pojęcie „miejsce” w treści artykułu wskazującego iż salony gier mogą powstawać wyłącznie w miejscach, w których w ciągu ostatnich pięciu lat nie stwierdzono urządzania gier.

Na koniec przedstawiam jeszcze pewien „smaczek” wychwycony przez autora tej analizy projektu ustawy: art. 15e ust. 7: „Podmiot urządzający gry hazardowe na stronie internetowej, której nazwa domeny jest wpisana do Rejestru lub będący przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, lub posiadający tytuł prawny do domeny wpisanej do rejestru, lub podmiot będący dostawcą usług płatniczych może wnieść sprzeciw do ministra właściwego do spraw publicznych od wpisu do Rejestru, w terminie 2 miesięcy od dnia umieszczenia tej nazwy domeny w Rejestrze.

Drodzy autorzy projektu: do spraw publicznych to są „domy publiczne” a minister jest do spraw finansów publicznych!

Na podst.: Dr A. Karczmarek, Opinia prawna dotycząca rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 795), Biuro Analiz Sejmowych 11.10.2016

Tagged under

1 Comment

  1. Pingback: Opinia prawna o projekcie ustawy hazardowej - E-PLAY.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa