Jest nadzieja dla ustawy hazardowej?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

Ostatnie dni przyniosły szereg nowych informacji dotyczących przyszłości ustawy o grach hazardowych w Polsce. Co najważniejsze są one pozytywne. Czy za kilka miesięcy znajdziemy się zatem w rzeczywistości prawej zbliżonej do słynnego już modelu duńskiego?

Coraz więcej wskazuje na to, że tak. W dzisiejszej rozmowie z Radiem Zet Jarosław Gowin poinformował, że pozyskał dla swojego liberalnego projektu ustawy poparcie Mateusza Morawieckiego, a przychylnie na jego propozycje spojrzał nawet Jarosław Kaczyński:

„Czekamy na notyfikację z Brukseli… W Sejmie zgłosimy poprawki przygotowane przez Polskę Razem. Są one zaakceptowane, poparte wręcz przez premiera Morawieckiego.

Jestem przekonany, że ostateczne rozwiązania będą podobne do modelu duńskiego. Mówię to z pełną odpowiedzialnością. Mamy obietnicę Jarosława Kaczyńskiego, Prawa i Sprawiedliwości, że PiS te rozwiązania poprze. Są to rozwiązania liberalne, których od dawna oczekują między innymi gracze w pokera.”

Projekt Polski Razem w opinii publicznej funkcjonuje od kwietnia bieżącego roku. Nie było jednak tajemnicą, że sam Jarosław Gowin nie ma wystarczającego przebicia w Sejmie. Udało się pozyskać silne poparcie środowiska sportowego (m.in. Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego), to było jednak zbyt mało by przeforsować liberalne propozycje. Przedstawiciele Polski Razem konsekwentnie twierdzili, że wszystko jest na dobrej drodze, niemniej jednak kolejne posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, Kultury Fizycznej i Sportu oraz działania Ministerstwa Finansów nie nastrajały optymistycznie. Jedynym elementem ze swoich postulatów, który udało się przeforsować Jarosławowi Gowinowi było dopuszczenie reklamowania zakładów bukmacherskich (zapis jednak nie jest precyzyjny i może doprowadzić do absurdów prawnych, o czym konsekwentnie informują kolejne media).

Sytuacja uległa jednak zmianie po zastąpieniu Pawła Szałamachy przez Mateusza Morawieckiego. W ostatnich tygodniach coraz częściej w kuluarach zaczęły pojawiać się informacje o tym, że na projekt Polski Razem coraz przychylniej spogląda nowa ekipa odpowiedzialna za finanse państwa. Być może w końcu przekonano osoby decyzyjne, że „model duński” będzie korzystniejszy finansowo dla państwa. A przy obecnej strategii rządu niemal każda dodatkowa złotówka w budżecie jest na wagę złota. Dzisiaj te wiadomości zostały potwierdzone przez Ministra Gowina. Z naszych informacji wynika, że szanse na liberalne rozwiązania rzeczywiście znacząco wzrosły i o ile w polityce nie można być niczego pewnym, to z pewnością pojawiły się uzasadnione powody do optymizmu.

Przedstawicielom branży i wszystkim zainteresowanym pozostaje zatem czekać na posiedzenia „Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw”, które powinny mieć miejsce na początku grudnia i mieć nadzieję, że obecne nastroje polityczne się utrzymają. Bo te na przestrzeni ostatniego roku zmieniały się już tyle razy, że do każdej informacji należy pochodzić z dystansem…

Tagged under

1 Comment

  1. Pingback: Jest nadzieja dla ustawy hazardowej? - E-PLAY.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa