Czy Ministerstwo Finansów złagodzi projekt ustawy hazardowej?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Brak ocen)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

Jak pisaliśmy w piątek, pojawił się nowy, zmodyfikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych przygotowany przez Ministerstwo Finansów (czytaj: „[PILNE] Ustawa o grach hazardowych – nowy projekt”).

Projekt ten zakłada szereg obostrzeń, które środowiska zainteresowane zmianami w ustawie o grach hazardowych odebrały jako zamach na wolność i próbę zmonopolizowania przez państwo całego rynku gier hazardowych. Najostrzej zareagowało środowisko pokerowe. Największe portale poświęcone tematyce pokerowej przekazują dalej mocny tekst, który ukazał się na Pokertexas.pl zatytułowany: „Czas wyjść na ulice!!”. Redaktor naczelny rozgoryczony kolejną wersją projektu nowej ustawy hazardowej daje upust swojej złości wobec osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie zmian w polskim prawie hazardowym namawiając do zasypywania skrzynek e-mailowych posłów oświadczeniem dotyczącym niezadowolenia z obecnego kształtu projektu ustawy hazardowej.

Również środowisko graczy bukmacherskich skupionych na forum.bukmacherskie.com zdecydowanie sprzeciwia się zmianom zapisanym w nowej wersji projektu ustawy hazardowej. Daje temu wyraz popierając działania pokerzystów i nakłaniając swoich czytelników do poparcia akcji Pokertexas na specjalnie założonej stronie niegramwsts.wordpress.com.

Zanim jednak pojawił się na stronie rządowego centrum legislacji nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych, który wzbudził tyle emocji swoje uwagi zgłosiła Izba Gospodarcza Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych skierowane bezpośrednio do Ministra Finansów Pawła Szałamachy.

W swoim komentarzu z 23 czerwca 2016 roku IGPiOUR zauważa, że w projekcie nie jest przesądzone czy podmiot realizujący monopol państwa zarówno w zakresie gier na automatach poza kasynami jak i gier urządzanych przez sieć internet będzie płatnikiem podatku od gier i zwraca uwagę na wadliwe i niejednoznaczne zapisy w tej dziedzinie. Zwraca także uwagę na znaczne zaostrzenie sankcji administracyjnych za urządzanie gier niezgodnie z ustawą poszerzające grono odpowiedzialnych o członków rodzin odpowiedzialnych za urządzanie gier niezależnie czy faktycznie odnosili jakiekolwiek korzyści z tej działalności.

W komentarzu wskazuje się na kontrowersje jakie wynikają z tezy iż tylko monopol państwa zagwarantuje urządzanie gier hazardowych przez internet zgodnie z prawem a także twierdzenie, że tylko w monopolu państwowym możliwy jest właściwy nadzór nad tą działalnością. IGPiOUR wskazuje na jednolite orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tym zakresie.

W rezultacie Izba Gospodarcza sugeruje konieczność rozważenia konieczności rezygnacji z monopolu państwa w tym zakresie na rzecz podmiotów prywatnych przy zachowaniu warunków nadzoru państwa nad podmiotami.

Zostało również zasugerowane przeniesienie ciężaru rejestracji automatu do gier z operatora na producenta, który odpowiadałby za dostosowanie oprogramowania do warunków akceptowalnych przez ustawodawcę.

Przypomnijmy, że uwagi zostały zgłoszone na 5 dni przed pojawieniem się nowej wersji projektu ustawy hazardowej ale trzeba zauważyć iż przynajmniej niektóre postulaty zostały uwzględnione w nowej wersji. Czy to ze względu na pismo IGPiOUR czy jakichkolwiek innych względów to nieważne. Ważne, że projekt nie został „zabetonowany” i można liczyć jeszcze na jakieś zmiany… oby na lepsze.

CAŁY KOMENTARZ IGPIOUR DO PROJEKTU USTAWY HAZARDOWEJ

Jak zapowiada dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej – Patryk Słowik, Ministerstwo Finansów ma zliberalizować przepisy projektu ustawy hazardowej.

Oby ten kamień ruszył lawinę… zmian w projekcie.

Tagged under

1 Comment

  1. Pingback: Ustawa hazardowa będzie łagodniejsza niż planowano - E-PLAY.PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa