Ministerstwo Finansów odkrywa podstawy działania Internetu

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

Tak przynajmniej wynika z odpowiedzi na interpelację trójki posłów Nowoczesnej (czytaj: „Blokada domen internetowych okazała się fikcją”), której udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Piotr Walczak.

Przypomnijmy, że posłowie zwrócili uwagę Ministerstwu Finansów oraz Ministerstwu Cyfryzacji, że zakładana w znowelizowanej ustawie o grach hazardowych blokada domen jest fikcją choćby ze względu na sieci VPN umożliwiające niezakłócone łączenie się z blokowanymi domenami.

Problematyka przeglądarek internetowych z wbudowanym modułem VPN w kontekście ustawy hazardowej poruszana była chociażby przez przedstawiciela Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych Bartłomieja Korniluka, który już w październiku 2016 roku na posiedzeniu Podkomisji Finansów Publicznych ds. ustawy hazardowej uświadamiał posłów o istnieniu ogólnodostępnego narzędzia do omijania blokady domen.

Korniluk propozycje blokowania Internetu nazwał wtedy mrzonkami, które nie mają szans powodzenia choćby ze względu na możliwości techniczne przeglądarek internetowych wyposażonych we wbudowany moduł VPN, który umożliwia szyfrowane połączenia poza kontrolą organów państwowych.

Co ma do powiedzenia na ten temat Ministerstwo Finansów prawie rok później?

„… w związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi używania narzędzi VPN celem omijania zakazu wchodzenia na nielegalne strony z hazardem prowadzone są czynności analityczne mające na celu ocenę stosowanych rozwiązań i mechanizmów.”

Czynności analityczne… ocenę stosowanych rozwiązań i mechanizmów… ciekawe jak długo jeszcze urzędnicy z Ministerstwa Finansów będą mówić o hazardzie niezrozumiałym bełkotem. Bo chyba nikt nie powie, że to jest odpowiedź na pytanie jakie Rząd podejmie działania, aby przepisy ustawy nie pozostały martwe, a prawo było egzekwowane skutecznie?

Pytana o to również Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska odbiła to zgniłe jajo jakim jest ustawa o grach hazardowych jak najdalej od siebie:

„…problematyka poruszona w niniejszej interpelacji wykracza poza kompetencje Ministra Cyfryzacji. Temat ten dotyczy wykonywania przepisów ustawy o grach hazardowych, która pozostaje w gestii ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W związku z powyższym organem upoważnionym do podjęcia ewentualnych działań w omawianym zakresie jest Minister Finansów, z inicjatywy którego wprowadzone zostały do ustawy opisane regulacje.”

I wcale się Pani Minister nie dziwię…

i14249-o2
Tagged under

1 Comment

  1. Roggix

    Przepraszam ale ja chcę tylko powiedzieć, że jednak ta ustawa i wprowadzone blokady dużo zmieniły, bo nie można już raczej powiedzieć, że ktoś „NIE WIEDZIAŁ”. Teraz jak ktoś używa VPN to robi to bardzo świadomie i już takiej wymówki żaden sąd nie kupi. Poza tym wiele osób nie chce już tak kombinować, bo się boi, że to i tak wyjdzie lub bukmacher uzna to za powód (absurdalny) dla anulowania zakładów, a już takie przypadki widziałem „complaints” na netowych buków. Oczywiście ten rząd jest dla mnie siermiężny w swoim działaniu, ale skutecznością i tak bije na głowę poprzednią ekipę nieudaczników.Widać to nie tylko w tym segmencie ale w całej gospodarce. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa