Koncesjonowanie hazardu online narusza zasadę swobody świadczenia usług

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

Krótko i na temat: czy koncesja na hazard online — zastrzeganie przez państwo na swoją rzecz możliwości świadczenia usług w zakresie organizacji gier losowych — może być traktowane jako naruszenie prawa europejskiego?


Wyrok TSUE z 22 czerwca 2017 r. w sprawie Unibet International Ltd. p-ko Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatal (C‑49/16)

1) Wykładni art. 56 TFUE należy dokonywać w taki sposób, że stoi on na przeszkodzie ustawodawstwu krajowemu takiemu jak rozpatrywane w postępowaniu głównym, które ustanawia system koncesji i zezwoleń na urządzanie gier losowych online, jeżeli zawiera ono przepisy dyskryminujące operatorów posiadających siedziby w innych państwach członkowskich lub jeśli przewiduje ono przepisy niedyskryminujące, stosowane jednak w sposób nieprzejrzysty lub wykonywane w sposób, który uniemożliwia lub utrudnia kandydaturę niektórych oferentów posiadających siedziby w innych państwach członkowskich.

2) Wykładni art. 56 TFUE należy dokonywać w taki sposób, że stoi on na przeszkodzie sankcjom, takim jak rozpatrywane w postępowaniu głównym, nałożonym z powodu naruszenia ustawodawstwa krajowego, ustanawiającego system koncesji i zezwoleń na urządzanie gier losowych jeżeli omawiane ustawodawstwo krajowe okazuje się być sprzeczne z tym postanowieniem.

Spór dotyczył maltańskiej spółki zajmującej się organizowaniem hazardu przez internet oraz madziarskiego urzędu celnego. Zgodnie z węgierskim prawem świadczenie usług gier losowych online wymaga zezwolenia wydanego przez urząd celny — zawsze, jeśli usługa hazardu dostępna jest w języku węgierskim — jednakże dodatkowo ustawa wprowadza monopol podmiotów państwowych (w tym spółek o państwowym kapitale). Wyjątkowo uprawnienie to może być przeniesione na „wiarygodnego operatora” w drodze koncesji — warunkiem jest jednak organizowanie hazardu na terytorium Węgier przez 10 lat.

Zdaniem urzędu Unibet, świadcząc usługi w języku węgierskim, ale bez stosownego zezwolenia, naruszył prawo, zatem nakazano czasowe zablokowanie dostępu do stron internetowych spółki oraz nałożono na podmiot grzywnę.

Zdaniem Unibet węgierskie wymogi w zakresie organizacji hazardu online były sprzeczne z unijną zasadą swobody usług (art. 56 TFUE) — bo nie dość, że faworyzuje państwowe podmioty, to przez ostatnie lata nie urządzono żadnego przetargu na udzielenie koncesji na urządzanie hazardu online (por. wyrok TSUE z 30 kwietnia 2014 r., C‑390/12).

Całość czytaj na: czasopismo.legeartis.org

Tagged under

2 Comments

  1. Pinoczet

    I dupa:) Tak jak mówiłem od roku, wszystko rozegra się przed 1 lipca… Jak przyblokują firmy głównie maltańskie i zaczną się procesy odszkodowawcze pisiory zrozumieją, że nie warto się kopać z koniem. Jak uwolnią internet to ich monopol nie wytrzyma roku bo wiara się przeniesie do sieci. Tak, że za rok na każdej ulicy po staremu dwa kontenery 24h z napisem OPEN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa