Google i Rosja osiągają porozumienie w sprawie blokowania witryn hazardowych

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki: Drukuj ten post

W bitwie pomiędzy Google a Rosją w sprawie odmowy przez giganta technologicznego zablokowania „niepożądanych materiałów”, a mianowicie witryn hazardowych z międzynarodowymi licencjami, osiągnięto wreszcie zawieszenie broni.

W ramach tego porozumienia muszą być spełnione następujące warunki:

  • Google akceptuje grzywnę nałożoną przez Rosję
  • Technologiczny gigant ma zmienić swoje wyniki wyszukiwań
  • Rosja zagroziła całkowitym zablokowaniem Google

Rosyjski strażnik telekomunikacyjny Roskomnadzor na początku tego roku zaczął blokować strony internetowe, które nie były zgodne z jego przepisami licencyjnymi.

Dokładne dane liczbowe są nieznane, ale szacuje się, że agencja zablokowała około 14.500 witryn hazardowych w 2018 r. Wśród witryn zablokowanych na jesieni było wielu dużych graczy w unijnej przestrzeni gier hazardowych.

Zablokowane strony to między innymi: 888, Bet365, Betfair, Betfred, Betsson, Bwin, Dafabet, 5Dimes, Ladbrokes, Lottoland, Unibet, William Hill i Winamax. Tylko sama grupa Stars (w Polsce operator posiadający licencje na zakłady bukmacherskie PZbuk) miała zablokowanych 13 stron.

Rosyjskie prawo wymaga od gigantów internetowych, takich jak Google, połączenia się z systemem informacji federalnych (FGIS) w celu monitorowania Zunifikowanego Rejestru Informacji Zabronionych – oznacza to, że zablokowane domeny będą automatycznie blokowane w rosyjskich wynikach wyszukiwania. Obejmują one większość znanych witryn hazardowych wymienionych powyżej.

Gdy Google odmówił zastosowania się, w przeciwieństwie do krajowych firm Yandex i Mail.re, rosyjski organ nadzoru w listopadzie wszczął postępowanie administracyjne przeciwko firmie technologicznej. Stwierdził, że „niezapewnione filtrowanie dowodów nie zostało przeprowadzone” i Google natychmiast ukarano grzywną w wysokości 500 000 rubli (7 500 £, 5,838 £).

Niespodziewanie, Google nie odwołało się od rosyjskiej grzywny i zaczęło czyścić wyniki lokalnych wyszukiwarek „zabronionych zasobów internetowych” z czarnej listy Roskomnadzor, w tym zablokowanych jesienną akcją znaczących światowych firm hazardowych.

Nie jest jasne, dlaczego Google zachowuje się tak grzecznie, ponieważ zwykle nie jest podatne na takie na grzywny lub groźby. Jednak urzędnicy zasugerowali nowe kary w wysokości 1% rocznych dochodów brutto. Dla Google kwota ta wyniesie około 6,4 miliona dolarów (5 milionów funtów), w zależności od tego, ile zarobił w Rosji w 2017 roku. Taka możliwa kara mogła wystarczyć, aby uruchomić postępowanie zgodne z oczekiwaniami władz..

Wcześniej rosyjska agencja informacyjna TASS cytowała szefa Roskomnadzor, Alexandra Zharova, uznając, że grzywna stanowiła „tylko mało znaczącą ilość pieniędzy dla Google”. Dane liczbowe pokazują, że Google zarobił 640 milionów dolarów (500 milionów funtów) z rosyjskich operacji w 2017 roku. Grzywna była mniejsza niż maksymalne dozwolone.

Zharov twierdził również, że codzienne monitorowanie Google przez firmę Roskomnadzor wykazało, że „nadal udostępniają linki” do witryn umieszczonych na czarnej liście. Roskomnadzor ujawnił w grudniu, że przygotowuje skuteczniejszy system cenzurowania oparty na „głębokiej inspekcji pakietów” całego ruchu internetowego przekraczającego rosyjskie granice.

Być może ostatecznym zagrożeniem był jednak zastępca szefa Roskomnadzor Wadim Subbotin. Powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej – Interfax, że witryna skierowana w stronę rosyjską może zostać zablokowana, jeśli odmówi spełnienia żądań organu nadzoru.

 „Jeśli dojdziemy do ślepego zaułka … państwo wprowadzi zmiany w prawie, a dla niewykonania rosyjskich praw możliwa jest największa kara – taka jak blokowanie”.

Ta uwaga mogła przekonać Google do zachowania się zgodnie z oczekiwaniami władz.

Tagged under

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O Stronie

Serwis E-Play.eu to wyczerpujące kompendium wiedzy o internetowym hazardzie poparte 20-letnim doświadczeniem tworzących go specjalistów z branży hazardowej Prezentujemy tylko sprawdzone kasyna, bukmacherów oraz poker roomy oraz najlepsze oferty skierowane do graczy. E-Play.eu to codzienna porcja rzetelnej wiedzy i rozrywki w najlepszym wydaniu.

Archiwa